Integracja europejska po ii wojnie światowej prezentacja



Nie jest to jednak pierwszy pomysł na połączenie w jednym organizmie politycznym państw naszego kontynentu, jednak wcześniej próbowano tego dokonać siłą, podporządkowując jednemu pozostałe narody.. Od 1952 r. Europejska Wspólnota Węgla i Stali jednoczy gospodarczo i politycznie państwa Europy, by tym samym zapewnić długotrwały pokój.Przyczyny integracji europejskiej po II wojnie światowej Przyczyny integracji europejskiej po II wojnie światowej wynikały z 3 grup uwarunkowań: 1) ekonomicznych, 2) politycznych, 3) społecznych.. Kontynuacją tej organizacji jest OECD - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która powstała w 1960 r. Po II wojnie światowej znaczenie paostw europejskich znacznie się zmniejszyło.Tuż po zakończeniu II wojny światowej pojawiło się wiele ugrupowań dążących do zjednoczenia Europy.. Państwa członkowskie, w prawym górnym rogu pierwsza flaga EWWiS (do 1973) Bardzo często mówiąc o powstaniu Zjednoczonej Europy wychodzi się od powołania w 1951 roku przez Traktat Paryski Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.. Historia integracji europejskiej 1951 traktat paryski Powstanie EWWiS Europejskiej .3.. Celem tej pracy jest ukazanie .Unię Europejską utworzono po to, aby położyć kres krwawym wojnom, wybuchającym często pomiędzy sąsiadującymi krajami, z których najstraszliwszą była II wojna światowa..

Przesłanki integracji w Europie Zachodniej po II wojnie światowej 3.1.

Inicjatywy zjednoczeniowe po zakończeniu II wojny światowej Idea jednoczenia się Europy powróciła po zakończeniu II wojny światowej w ini‑ cjatywach wielkich polityków europejskich uznawanych obecnie za ojców zało‑ życieli integracji europejskiej (tab. 1.1).Działania na rzecz integracji europejskiej po II wojnie światowej podjęte przez państwa Europy zachodniej, wynikały z jednej strony z konieczności odbudowy zniszczonej gospodarki, z drugiej z obawy przed powtórzeniem tragedii wojny.. Termin integracja pochodzi od łacińskiego słowa integrare oznaczającego scalanie lub łączenie.Integracja może odbywać się między osobami, grupami społecznymi, mniejszościami narodowymi, państwami.. Coraz większego znaczenia nabierała więc idea konsolidacji europejskiej.dea integracji europejskiej po II wojnie światowej Po zakończeniu II wojny światowej idee ruchu paneuropejskiego odżyły ze zdwojoną siłą.. Idee zjednoczeniowe pojawiały się w różnych kręgach społecznych i politycznych.Kolejnym krokiem w dziele integracji europejskiej był Traktat o Unii Europejskiej podpisany w Maastricht, 7 lutego 1992 r.,(wszedł w życie - 1 listopada 1993 r).. Jak powstała Unia Europejska w 1993 r. R. Coudenhove-Kalergim Wskazywał na dwa1.2.. Obecny proces jednozenia nie jest pierwszym w hisotoriiMiało to duży wpływ na proces integracji gdyż pomoc w ramach planu Marshalla uzyskały zarówno paostwa zwycięskie jak i pokonane w wojnie..

POJĘCIE ORAZ MODELE INTEGRACJI Termin „integracja" pochodzi od łać.

Jednym z nich była m.in. Europejska Unia Federalistów czy Europejska Unia Parlamentarzystów.. Idee zjednoczenia w historii Europy.. Żołnierze ze Związku Radzieckiego, działając na mocy umowy podpisanej wcześniej z Niemcami, również napadli na Polskę, zadając nam cios w plecy.Integracja europejska - określenie stosowane wobec procesu stopniowego integrowania się państw Europy pod względem gospodarczym, prawnym i politycznym.Jej korzeni doszukiwać się można już w epoce starożytnej, jednak jej praktyczne przejawy uwidoczniły się dopiero po zakończeniu II wojny światowej, szczególnie po Kongresie Haskim oraz zawarciu Traktatu paryskiego.Plik Historia integracji europejskiej.ppt na koncie użytkownika Groszek99 • folder Prezentacje wos • Data dodania: 7 kwi 2009Po zakończeniu II wojny światowej została zasygnalizowana potrzeba powołania organizacji, która ma być podstawą współpracy ogólnoeuropejskiej.. W żadnej innej części naszego globu państwa nigdy nie współpracowywały ze sobą tak ściśle.. 17 września wróg nadszedł też z drugiej strony..

Po II wojnie światowej znaczenie państw europejskich znacznie się zmniejszyło.

Integracja europejska rozpoczęła się od odbudowy gospodarek oraz infrastruktury państw zachodnioeuropejskich.II WOJNA ŚWIATOWA GRZEGORZ GRUŻEWSKI WYUH II WOJNY ŚWIATOWEJ • We wrześniu 1939 r. nie tylko Niemcy zaatakowali nasz kraj.. Idea politycznego i gospodarczego współdziałania państw trafiła więc na podatny grunt.Szczególnie szybki rozwój idei integracyjnej w Europie nastąpił w II poł. XX wieku, po zakończeniu II wojny światowej.Pojawiło się silne dążenie do utworzenia wspólnoty europejskiej, która pozwoliłaby odbudować Europę po katastrofalnych wydarzeniach drugiej wojny światowej i zapobiec wojnie w przyszłości.. Unia Europejska wyrosła z Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, powołanej na podstawie traktatu paryskiego, podpisanego w 1951 r. przez sześciu członków założycieli: Belgię, Holandię i Luksemburg .Wyniki II wojny światowej - ogromne zniszczenie kontynentu i utrata hegemonii politycznej i ekonomicznej na rzecz dwóch nowo powstałych supermocarstw: USA i ZSRS - spowodowały, iż idee integracji europejskiej znów zyskały na aktualności.Przyczyny integracji europejskiej W europie po II wojnie światowej idee integracyjne znacznie się ożywiły..

Integracja europejska po II wojnie światowej I. słowa integratio, -onis, które oznacza odnowienie, scalenie, uzupełnienie.

Odnowienie idei cesarstwa uniwersalnego w monarchii Karola Wielkiego.. Zasadniczo sprowadzały się one do haseł pogłębiania współpracy ogólnoeuropejskiej w różnych dziedzinach życia gospodarczego i społecznego oraz budowania więzi natury militarnej.Tematem niniejszej pracy jest problem integracji europejskiej po II wojnie światowej, a właściwie jej geneza i początki.. Do idei integracji nie przyczyniła się polityka ZSRR.. Po II wojnie światowej na kontynencie europejskim pojawiły się organizacje, które integrowały państwa pod względem politycznym, militarnym i gospodarczym.Idea zjednczeniowa w historii Europy Unia Europejska- współczesna forma integracji krajów Starego Kontynentu- to zajwisko wyjątkowe.. Na otwarciu roku akademickiego 194647 Szkoły Politechnicznej w Zurychu Winston Churchill .Integracja Europejska Prezentację wykonała .. na proces integracji gdyż pomoc w ramach planu Marshalla uzyskały zarówno państwa zwycięskie jak i pokonane w wojnie.. Najczęściej termin ten używany jest łącznie z takimi określeniami jak -gospodarcza, społeczna .Integracja .. 4.Integracja europejska po II wojnie światowej Po II wojnie światowej (1939 -1945 r.) państwa zachodniej Europy czuły się zagrożone ekspansją komunistycznego Związku Radzieckiego i rosnącą przewagą Stanów Zjednoczonych.. Weszły one w okres szybkiego wzrostu gospodarczego zwanego europejskim cudem gospodarczym, który trwał 30 lat 1947 1977.Początek integracji europejskiej, w formie z jaką kojarzy się ona nam obecnie, nastąpił po II Wojnie Światowej.. Kongres w Hadze z 1948 r., znany jako Kongres Europy, podczas którego państwa podjęły wielostronne negocjacje nad kształtem nowej organizacji, zgromadził ok. tysiąca delegatów.Integracja państw Europy Zachodniej ułatwiła odbudowę zrujnowanej po wojnie gospodarki, nastąpiło podniesienie poziomu życia Europejczyków.. Chrześcijaństwo jako czynnik integrujący Europę.. Klęska polityczna Ligii Narodów skłaniała liderów do formułowania koncepcji organizacji o strukturze niezależnej od rządów państw członkowskich.. Zawarcie traktatu o Unii Europejskiej (traktatu z Maastricht), który przewidywał: 1) utworzenie Unii Europejskiej, 2) wprowadzenie obywatelstwa Unii, 3) zmiany instytucjonalne.Tragizm I i II wojny światowej uświadomił, że integracja może zapobiec konfliktom w przyszłości i może okazać się skutecznym narzędziem utrzymania pokoju.. Integracja polega więc na budowaniu w miarę jednolitej nowej całości z istniejących już elementów.. Po 1945 ludzie najbardziej potrzebowali nadziei, toteż idea jedności .PERSPEKTYWY INTEGRACJI EUROPEJSKIEJ Zapoczątkowany po II wojnie światowej proces integracji europejskiej miał na celu wsparcie odbudowy państw europejskich oraz zaprowadzenie nowego ładu politycznego na Starym Kontynencie..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt