Lasy strefy umiarkowanej prezentacjaPrezentacja przygotowana przez ucznia Szkoly Podstawowej nr 3 w Krośnie.. Wiele gatunków wykorzystuje więc okres bezlistności i w ciągu wczesnych miesięcy wiosennych zakwita, wydaje owoce .W Ameryce Północnej wilgotne lasy strefy umiarkowanej zajmują obszary na zachodnim wybrzeżu, w zasięgu oddziaływania Prądu Alaskańskiego.Ciągną się one południkowym pasem nadpacyficznym od wyspy Kodiak po północną Kalifornię.Mrozy niemal nie występują - średnia temperatura stycznia na południowym wybrzeżu Alaski wynosi ok. 0-3 °C, a na wybrzeżu Kalifornii 8-9 °C.Strefa umiarkowana charakteryzuje średnia roczna temperatura od 0ºC od 10ºC.. LASY LIŚCIASTE STREFY UMIARKOWANEJ Asia Golankiewicz Ania Wojciechowicz BIOM to zbiór ekosystemów zajmujących rozległy obszar Ziemi.. Duże znaczenie ma wiąz, klon, lipa i jesion.. Drzewami dominującymi są dąb, buk i grab.. hektar lasów produkuje 700 kg.. Do chwili ekspansji człowieka i przejścia z wędrownego na osiadły tryb życia, lasy takie porastały tereny nizinne, wyżyny oraz niskie partie gór.Lasy liściaste strefy umiarkowanej charakteryzuje względnie mała liczba gatunków drzew.. Zwierzęta lasów liściastych Cechą charakterystyczną lasu jest jego warstwowość.. Las równikowy występuje w strefie równikowej na obszarze Ameryki Południowej (dorzecza Amazonki i Orinoko), w Ameryce .Zapraszam do oglądania!Plik Lasy strefy umiarkowanej.ppt na koncie użytkownika paulimauli • folder prezentacje multimedialne • Data dodania: 9 maj 2012Geografia 5KLIMAT Las równikowy rośnie w strefach wilgotnych i gorących, gdzie: prawie przez cały rok występują obfite opady "strefa deszczy zenitalnych", roczne opady deszczu przekraczają 2000mm, stale panuje wysoka temperatura, średnia roczna - ok. 25°C, jest silne nasłonecznienie, nie rozróżnia się pór roku.Las mieszany - las iglasto-liściasty występujący w strefie klimatu umiarkowanego i klimatu podzwrotnikowego; drzewostany półkuli północnej tworzą drzewa liściaste (dąb, buk, klon, brzoza) i drzewa iglaste (sosna, jodła, świerk, modrzew); drzewostany półkuli południowej budują drzewa liściaste (bukan, zacierp, eukaliptus) oraz iglaste z rodziny zastrzalinowatych .Zarejestruj się w Eduelo i zacznij korzystać już za chwilę!.

Lasy strefy umiarkowanej 1.

tlenu, zapewnia tlen dla 2000 osób.. Rejestracja i korzystanie z Eduelo są darmowe.. W lesie umiarkowanym występuje przewaga drzew liściastych i / lub iglastych.Las strefy umiarkowanej jest biomem, który podlega znacznym zmianom temperatury w ciągu roku i odpowiednim zmianom w cyklach wegetacyjnych.. Niemal cała powierzchnia Polski leży w strefie lasów zrzucających liście na zimę.. Przebieg temperatury wyznacza pory roku.. Do czasów obecnych lasów tych zachowało się stosunkowo niewiele.Lasy liściaste strefy umiarkowanej Prezentacja multimedialna z Geografii Strefa umiarkowana • Strefa umiarkowana to określenie potoczne obszaru występowania klimatu umiarkowanego.. Najbardziej kojarzone z tajgą, północne lasy Eurazji rozciągają się na ogromnym odcinku lądu o długości ok. 9000 km, biegnącym ze wschodu na zachód, od Oceanu Spokojnego do Półwyspu Skandynawskiego.. Lasy liściaste w Polsce .. Człowiek, zagospodarowując na przestrzeni wieków coraz to nowe tereny, wyciął większą część tych lasów.. Przez pierwsze 5 dni (użytkownicy indywidualni) lub dwa miesiące (szkoły) masz do dyspozycji pełną funkcjonalność Eduelo, aby móc ją wypróbować.pokrywy lodowe i pustynie polarne tundra tajga las liściasty strefy umiarkowanej stepy podzwrotnikowy las tropikalny roślinność śródziemnomorska lasy monsunowe pustynie jałowe sucha roślinność suche stepy pustynie półsuche sawanna trawiasta sawanna drzewiasta las podzwrotnikowy suchy lasy tropikalne tundra alpejska lasy górskie Biom - rozległy obszar o określonym klimacie .LAS LIŚCIASTY I MIESZANY STREFY UMIARKOWANEJ Pierwotnie porastał wielkie połacie Eurazji i Ameryki Północnej..

Lasy strefyumiarkowanej Fauna i Flora Mikołaj HelińskiBIOM?

Mogą rosnąć wszędzie tam, gdzie temperatura przekracza latem +10°C, a roczne opady wynoszą powyżej 200 mm.. Jeśli chodzi o nasz klimat, lasów tu mamy pod dostatkiem.. Lasy równikowe występują w strefie równikowej i są przerwane jedynie łańcuchem Andów w Ameryce Południowej oraz wyżynami we wschodniej Afryce.2.. Dla nauczyciela: Lekcja realizuje poniższe punkty podstawy programowej: - wskazuje na mapie położenie lasu równikowego i lasu strefy umiarkowanej -wymienia roślinność i zwierzęta lasu równikowego i lasu strefy umiarkowanej -omawia niektóre przykłady budownictwa, sposobów gospodarowania,Lasy strefy umiarkowanej.. Największe i najważniejsze obszary lasów liściastych strefy umiarkowanej ciągną się pasem w poprzek Ameryki Północnej, Europy i Azji, a także na najdalej wysuniętych skrawkach kontynentów półkuli południowejThe lasy umiarkowane są to bardzo zróżnicowane lasy, położone w strefach umiarkowanych planety Ziemi..

Lasy liściaste wystepuja w strefie umiarkowanej.

23 lipca 2010.. Różne klimaty i gleby wiążą się z różnymi rodzajami lasów.W lasach tych zyje najwięcej gatunków zwierząt na swiecie.. Niemal każdy może zatem spokojnie wybrać się i na własnej skórze przekonać się jak wygląda las od wewnątrz.. Największe obszary lasów równikowych znajdują się na Nizinie Amazonki w Ameryce Południowej, Kotlinie Konga w Afryce i na wyspach Archipelagu Malajskiego, które są częścią Azji.PREZENTACJA- wysłuchaj .. Ekosystemy wchodzące w skład biomu charakteryzują się podobnymi warunkami życia oraz składem gatunkowym.. Lasy lisciaste produkuja tlen, dlatego ich obecnośc na ziemi jest bardzo wazna.. Lasy te mają wilgotny klimat, częste deszcze, silne wiatry, drzewa i charakterystyczne łąki.. DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!. Znaczne zacienienie wynikające z obecności drzew liściastych i dużego zwarcia koron ogranicza rozwój podszytu i runa w okresie letnim.. : ) ŹRÓDŁA:LASY STREFY UMIARKOWANEJ Klimat umiarkowany Dzieli się na: umiarkowany ciepły morski (Europa Zachodnia) przejściowy (Polska) kontynentalny umiarkowany chłodny Fauna Gleby Jeleniowate: łosie, jelenie, sarny, daniele Drapieżniki: wilki, rysie, lisy, niedźwiedzie Ptaki: bociany,Klimat strefy wilgotnych lasów równikowych Wilgotne lasy równikowe rozciągają się po obu stronach równika, głównie w strefie klimatów równikowych..

Większość z nas omija jednak to miejsce z daleka w obawie, iż ...Las strefy umiarkowanej cechuje się strukturą warstwową (struktura warstwowa lasu).

Rozciągłość Polski z zachodu na wschód oraz z północy na południe to tylko kilkaset kilometrów, ale można już zaobserwować pewne zróżnicowanie klimatyczne, a w konsekwencji także zróżnicowanie składu gatunkowego lasów.Lasy liściaste rozciągają się na ogromnym obszarze na południe od strefy tajgi.. W strefie umiarkowanej wyróżniamy następujące typy klimatu: a) umiarkowany chłodny monsunowy, w którym występują duże roczne amplitudy temperatury oraz duże opadu w czasie monsunu letniego.. Każda warstwa ma własne typowe rośliny i zamieszkujące ją zwierzęta.Las równikowy, las wiecznie zielony, tropikalny las deszczowy - formacja roślinna występująca w strefie klimatu równikowego, złożona z lasów liściastych o złożonej, wielopiętrowej strukturze, cechujących się ogromną różnorodnością biologiczną.. Taki typ klimatu spotykany jest w Północno - Wschodnich Chinach, jak i .W strefie lasów równikowych panuje przez cały rok stała, wysoka temperatura powietrza, a także utrzymują się obfite opady deszczu..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt