Opowiadanie twórcze na podstawie mitu o prometeuszuDuszę zaś zrobił z ognia niebiańskiego, który wykradł z rydwanu słońca.. to akurat nie napisane przeze mnie tylko skopiowane ale sens wyszedł by ten sam więc :::Mit o Prometeuszu::.. Wojna spadając na niego nagle pokrzyżowała mu wszelkie plany związane z rodzina.. Odyseusz myślał, że to będzie cudowny czas, lecz się mylił.. Gdy grał na lutni i harfie, wszystko wkoło niego mu wtórowało: drzewa, ptaki, zwierzęta.. Prometeusz był tytanem, twórcą rodu ludzkiego - ulepił on człowieka z gliny pomieszanej z łzami a dusze dał mu z ognia niebieskiego, którego parę iskier ukradł z rydwanu słońca.Temat: Piszemy opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści Wybierz jeden z podanych tematów.. Bogowie zapomnieli o nim, a on sam starał się być cicho i ostrożnie, żeby o nim w ogóle nie słyszano i mówiono.Opowiadanie twórcze na podstawie własnych przeżyćZnajdź odpowiedź na Twoje pytanie o Napisz opowiadanie od twórcze na podstawie mitu Dedal Ikar .. Szkoła podstawowa +5 pts.. Dedal leciał nisko, ale przynajmniej doleciał.. Boże Narodzenie mieli spędzić w Szwecji u rodziców Kaśki.Dedal i Ikar - Opowiadanie .Opowiadanie twórcze na podstawie lektury, filmu itp.. Opowiadanie twórcze na podstawie własnych przeżyćSzóstoklasiści już niebawem stworzą kolejną formę wypowiedzi pisemnej - opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści..

Przeczytaj wzorcowe opowiadanie twórcze na podstawie mitu - str. 270.

Jak potoczyłyby się losy Syzyfa, gdyby zrozumiał, że popełnił błąd,2.. Krótko mówiąc, to w nim puszczamy tą wodzę fantazji, często tworząc je na podstawie własnych bądź fikcyjnych przeżyć.Pamiętaj o czasownikach dynamizujących akcję (biegł, szedł, skoczył, rozbił, huknął), a także o określeniach miejsca akcji (na rogu stał, z lewej strony wyskoczył, w parku znajdował się) oraz czasownikach, przysłówkach i przymiotnikach uplastyczniających opisy (drzewa kwitły, zieleniły się liście, było ciepło, miała .Początek wojny trojańskiej, piękna Penelopa poczęła syna, któremu na imię było Telemach.. Król Koryntu poszedł, ale nie wrócił.. Jest to jedna z form, która obok opowiadania na podstawie baśni lub legendy wykorzystywać będzie teksty znane uczniom z klas młodszych w nowym - kreatywnym ujęciu.TEMAT: Jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie mitu - ćwiczenia.. Zapoznaj się z nimi.. WTOREK, 19.05.2020r.. Wspólne omawianie - analiza budowy i wzoru - s. 269 - 270.. Bohaterowie bardzo się kochali i byli szczęścili.Przeanalizujcie informacje o komponowaniu opowiadania na podstawie mitu lub przypowieści s. 269. poleca 77 % .. a) Pod każdą z instytucji, przedstawionych na fotografiach, zapisz imię bohatera mitu lub przypowieści, który z racji swoich cech .Napisz współczesną wersję mitu o Tezeuszu i Ariadnie..

Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o opowiadanie twórcze na podstawie mitu o Prometeuszu 1.

Znajdujemy go w tragedii Ajschylosa pt.: Prometeusz skowany (Prometeusz w okowach).. Opowiadanie na podstawie mitu lub przypowieŠci Przydatne stowa, na przyk\ad: rozpoczynajace .Motyw mitu o Prometeuszu był podejmowany już we wczesnym antyku.. Temat: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości z szóstego działu -cz. II.Ważne: na wykonanie testu masz czas do godz. 15.00, ponieważ muszę sprawdzić i wprowadzić wyniki na platformę.. Po raz kolejny Prometeusz udał się po ogień niebieski.. c) Tezeusz zostawił śpiącą Ariadnę na wyspie Naksos.Twór Prometeusza był jedynie zewnętrznie podobny do bogów.. Temat 1.. Uczucie, które łączy parę mitycznych kochanków zostaje wystawione na próbę.. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce .. tematu o charakterze twórczym (np. opowiadanie twórcze) oraz b) tematu o charakterze argumentacyjnym (np .Orfeusz był pięknym i młodym królem Tracji.. By pokuta Tytana była wieczna, każdej nocy odrastała mu ta część wątroby, którą w dzień pożarły sępy.. Ustnie wykonaj 3.. Wyobraź sobie, że Prometeusz zdobył ogień w inny sposób niż ten, który poznałeś/poznałaś.. Zwróć uwagę na wszystkie elementy w nim ujęte.. W II wieku n.e. motyw podjęty został przez Lukiana w dialogu pt.: Prometeusz albo Kaukaz, a także w innych dziełach - O ofiarach, Zeus wzięty na spytki, Bogowie miłości.opowiadanie twórcze na podstawie mitu, w którym przedstawisz dalsze losy pary bohaterów..

Jest nawet na dobrej drodze.Temat: Opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści.

Poniższa prezentacja służy przypomnieniu, co to jest opowiadanie.Na Stoku 49, 80-874 Gdańsk.. Wszystko było takie cudowne, aż do pewnego momentu.Prometeusz- jeden z tytanów ulepił człowieka z gliny, a glina ta pomieszana była ze łzami.Duszę ludzką ukształtował z niebiańskiego ognia.. Znajdziesz tu dwie przykładowe wypowiedzi twórcze na sprawdzian ósmoklasisty z języka polskiego, zamieszczone w informatorze o sprawdzianie ósmoklasisty z języka polskiego.Mit o Prometeuszu jest innym niż teoria czterech wieków podaniem o powstaniu człowieka.. Jest jednak także przypowieścią o przeznaczeniu.. Opowiadanie napisz w zeszycie i wyślij zdjęcie do sprawdzenia do poniedziałku do godz.18.00.. Ćwiczenia - do wyboru: - Wymyśl zabawne zakończenie mitu o Syzyfie.-Wymyśl inne, zaskakujące zakończenie mitu o Prometeuszu.Lekcja do podręcznika "Nowe słowa na start"Opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowiešci przedstawia przygody bohaterów znanych z mitologii lub z Biblii, na przyklad przeniesionych w czasy wspólczesne.. Śpiewakowi wydaje się, że może odwrócić zły los i przywrócić ukochanej życie.. Ćwiczenia - do wyboru.. Pamiętaj o budowie opowiadania oraz o limicie słów (minimum 100).. Wymyśl inne (nowe) wersje znanych mitów.. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów..

Przeczytaj z uwagą opowiadanie znajdujące się na stronie 270 w podręczniku.

Człowiek Prometeusza był podobny do wizerunku bogów, ale słaby i bezradny.Pluton przejąwszy się całą tą historią pozwolił mu powrócić na ziemie, aby ukarać niegodziwą żonę i zarządzić, co potrzeba, po czym ma powrócić.. Wrócił na ziemię i ofiarował go ludziom.. - zagadki.. Proszę wybrać jeden temat.. W zeszytach zapiszcie odpowiedzi do zadań 3 i 6 s. 271, a w zeszycie ćwiczeń uzupełnijcie ćwiczenia 2, 6 i 7 s. 137 i 140.Mit o Orfeuszu i Eurydyce opowiada o wielkiej sile miłości.. Człowiek nie miał ich siły, był bezbronny i nieświadomy.. Zaloguj się .. On- Prometeusz, nasz zbawca.. Ogień natomiast skradziony został z iskier z rydwanu słońca.. Człowiek stworzony przez Prometeusza był niezwykle słaby i bezbronny.. Porzucił żonę i syna, wyruszył na wojnę, obiecując jak najszybciej wrócić, lecz wojna trwała i trwała.Opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści przedstawia przygody bohaterów mitologii lub iblii, którzy zostali na .. Prometeusz Tezeusz Ariadna Persefona Orfeusz Zad.. b) Wymyśl inne, zaskakujące zakończenie mitu o Prometeuszu.. a) Wymyśl zabawne zakończenie mitu o Syzyfie.. Prometeusz nauczał człowieka jak mądrze korzystać z ognia, przekazywał wiedzę o liczbach, nauczył go też pisać.Streszczenie Mitu o Prometeuszu.. Napisz opowiadanie twórcze, w którym przedstawisz nową wersję tego mitu.- Znać treść mitu o Prometeuszu, str. 256-258, - Umieć napisać opowiadanie twórcze na podstawie mitu- str.269-270.. Przyniósł nam ogień, ciągnąc za sobą szczęście i dobrobyt.. TEST JUŻ ODBYŁ SIĘ .. Ulepił człowieka z gliny pomieszanej ze łzami.. Następnie zapoznajcie się z treścią i konstrukcją wzorcowego opowiadania twórczego s. 270.. Może się w nim znaleźć fikcja literacka, ale nie może ona całkowicie wypaczać sensu pierwowzoru.. .Zadanie: opowiadanie o prometeuszu Rozwiązanie: jednym z najważniejszych i najszerzej znanych bohaterów mitologii greckiej był prometeusz Zamknij W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.Twórcze i odtwórcze Opowiadanie odtwórcze to to napisane na podstawie istniejącego utworu, a twórcze jest po prostu pisanym przez nas.. W podręczniku na str. 269 zamieszczone zostały niezbędne informacje związane z dzisiejszym tematem.. Stosuje się je np. w przypadku gdy chcemy ukazać dalsze losy bohatera.. Uwzglednia ono cechy charakterystyczne gatunku, do którego sie odnosi.. Szczególnie jego słabość widoczna się stawała się w konfrontacji z otaczającą go przyrodą.Zobacz 4 odpowiedzi na zadanie: Napiszecie opowiadanie o Prometeuszu?.Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt