Lech czech i rus wydarzenia fantastyczneKiedy pewnego dnia zagłębili się w dziką puszczę w celu zdobycia pożywienia, stała się rzecz, która pozwoliła powstać Polsce: Lech, Czech i Rus, zmęczeni i głodni przystanęli na leśnej polanie.Dawno już, bardzo dawno, może z tysiąc lat temu, trzech braci, Lech, Czech i Rus, rozeszło się w trzy strony świata, aby założyć sobie nowe państwa.. Legenda często opowiada o tym, jak powstało jakieś państwo, albo miasto.. :) Muzyka: "Marty Gots a Plan" Kevin MacLeod (.Cechy legendy: 1.anonimowy autor, 2.opisywane wydarzenie wydaje się bardzo prawdopodobne, 3.wydarzenie jest w jakiś sposób niesamowite i niepokojące, 4.legenda ma coś z prawdy, 5.występuje dobro i zło 6.występują elementy fantastyki i fikcji, 7.występuje morał, 8.występują wątki ludowe, 9.pierwotnie przekazywana ustnie, następnie zapisywana.. Legenda - jest to fantastyczna (czyli wymyślona) opowieść ludowa - taka opowieść, którą ludzie sobie przekazywali z pokolenia na pokolenie, dotycząca prawdziwego miejsca lub osoby.. Polaków zaś nazywano przez wieki Lechitami, a nazwie tej dali zapewne początek potomkowie legendarnego Lecha.Popiel to postać: a. legendarna b. historyczna c. fantastyczna.. Nagle ujrzeli stadko jeleni na polanie.. Po kilku dniach pożegnał Czecha, przypomniał o przysiędze jaką złożyli jeszcze z Rusem, iż pewnego dnia się spotkają i ruszył w dalszą podróż..

Lech rozejrzał się po okolicy.legenda lech czech i rus i zrobic tabelke wydarzenia fantastyczne i autentyczne.

Wymień te cechy utworu ,,O Lechu, Czechu i Rusie'', które świadczą o tym, że jest on legendą.. Znak miał wskazać przeznaczenie bohaterów.. Do kogo się modlili: a. do Pana Boga b. do swych pogańskich bogów c. do Zeusa 5.. Dopytaj ; Obserwuj Zgłoś nadużycie!. Odnosi się do wydarzeń lub postaci historycznych.. Szukali miejsca na swoje siedziby.. 2.„Legenda o Lechu, Czechu i Rusie" Załącznik nr 3 Przez prastarą puszczę wędrowali trzej bracia: Lech, Czech i Rus.. Czy to element fantastyczny?. Plan ramowy 1.. Wydarzenia przedstawione w legendzie rozgrywają się nad jeziorem: a.Trzej bracia - Lech, Czech i Rus - ruszyli w drogę na czele swoich plemion, by poszukać nowego miejsca, w którym mogliby się osiedlić.. od Natalia1511 03.06.2013 Zaloguj się by dodać komentarz .. Moim zdaniem niema tam wydarzeń fantastycznych .Nie ma tam elementów fantastycznych chociaż ojciec dał im 4 strony świata?. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.Lech, Czech i Rus - trzej dzielni bracia, którzy wyruszyli na wyprawę, aby odkryć przesłanie boga Światowida.. Lech wiedział, że musi dalej szukać miejsca dla swego ludu, jednak trudno było rozstawać mu się z bratem.. Szedł długo przez wielkie, nieprzebyte puszcze, które okrywały wówczas naszą ziemię, przedzierał się przez gąszcze, przebywał moczary, kierując .Lech, Czech i Rus (legenda wielkopolska) Dawno, dawno temu byli sobie trzej bracia- Lech, Czech i Rus..

...Wypisz elementy fantastyczne (nie realne) z legendy ,,Lech,Czech i Rus'' Answers Agnesss15.

Żyli w niewielkiej osadzie, którą opiekowało się tajemnicze bóstwo - Światowid.. I szedł ród za rodem, a każdy złożony z licznych rodzin, krewni i przyjaciele podążali ramię w ramię ku nieznanemu.. Zaś Polaków nasi sąsiedzi przez długie lata nazywali Lechitami, widząc w nas zapewne potomków legendarnego Lecha.Trudno było Lechowi opuścić brata, ale wiedział, że w końcu i on znajdzie swoje miejsce.. Świsnęły strzały.. Postanowili odłączyć się od plemienia, by poszukać nowych ziem dla swoich rodzin i przyjaciół.. Lech udał się na północ.. Na stronie używamy cookies.. według mnie niema tam fantastycznych elementów ostatnio to samo z pania przerabialismy Leave a Answer.. Podróż była długa i męcząca.. .W końcu bracia się rozstali.. Nadszedł w końcu dzień w którym pożegnał Czecha, zanim jednak odjechał w swoim kierunku przypomniał bratu o złożonej przez trzech braci przysiędze, że jeszcze się spotkają.I tak Lech ruszył w drogę.. Poznajcie ich historię, historię początków Państwa Polskiego i białego orła na czerwonym tle.. Wszyscy spełnili swoją misję i otrzymali w nagrodę cenne dary: mieszki z tajnym znakiem.. Po wielu dniach marszu gdy rozbijano obóz, Lech rozglądał się .Znajdziesz pod tym linkiem: Plan wydarzeń - „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie" - to pomoże Ci lepiej zrozumieć dzieło..

Objaśnia istotne wydarzenia dla danej społeczności lub nawiązuje do postaci, które odegrały w dziejach ważną rolę.

Lech, Czech i Rus byli: a. braćmi b. sąsiadami c. wrogami 4.. Czyta: Mariusz Strzelecki Tekst legendy na B.Więcej Bajek i Baśni na kanale - zajrzyj i subskrybuj!. Po kilku dniach pożegnał Czecha, przypomniał o przysiędze jaką złożyli jeszcze z Rusem, iż pewnego dnia się spotkają i ruszył w dalszą podróż.. Wikusia (angel) Odpowiedziano: 2010-03-11 18:22:44 Przeszło tysiąc lat temu po gęstych borach środkowoeuropejskich błądzili ze swoimi plemionami trzej bracia: Lech, Czech i Rus.. Załóżmy, że bracia przybyli na tereny współczesnej Polski gdzie Lech został Rus ruszył na północ a Czech na zachód stąd zwiazek Rusów z Ranami a Czechów ze Słowianami Połabskimi.Lech, Czech i Rus - legenda o powstaniu państwa polskiego .. Twórca państwa Polan oraz jego pierwszej stolicy - Gniezna.Brat Czecha i Rusa.Tradycja przypisuje mu stworzenie nazwy pierwszej stolicy Polski i określenie godła państwa - Orła Białego.Legenda o nim pojawiła się m.in. w Kronice wielkopolskiejTaka opowieść,że są rzeczy ,które mogłyby się kiedyś zdarzyć i takie ,które nie są możliwe(np. smok) Jeśli chodzi o legęde np.Lech,Czech i Rus to: LEGENDA (podanie) to opowieść:-o dawnych dziejach (np.o założeniu Gniezna)-o historycznych postaciach (np. o królowej Jadwidze)-o miejscach i budowlach (np.o Giewoncie, o Mysiej .Streszczenie „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie" Lech, Czech i Rus to bracia, którzy przez wiekami mieszkali w głębi wielkiej puszczy..

Lech rozejrzał się po okolicy.Gatunek literacki Legenda zawiera w sobie elementy rzeczywiste (czyli fakty) i elementy fantastyczne.

Nie sądzę.. Szli wiele dni, przedzierając się przez gęstwinę i przechodząc w bród napotkane rzeki.Trudno było Lechowi opuścić brata, ale wiedział, że w końcu i on znajdzie swoje miejsce.. Zwierzęta szybsze od strzał rozbiegły się w trzy świata strony.Tak więc legenda ta może odnosić się do tamtych wydarzeń i nie mieć absolutnie nic wspólnego z teranemi współczesnych Czech.. Gdy doszli do zielonych, przepastnych równin, Rus wraz ze swoimi ludźmi, zdecydował się zasiedlić te .Lech, Czech i Rus zebrali wszystkie swe plemiona, złożyli bogom hojne ofiary, wynieśli bożki domowe, bo odtąd nie miały strzec już ich domostw, ale czuwać nad ich wyprawą.. Dzięki darowi Lech zdecydował się na założenie własnej osady.Lech, Czech i Rus - legenda o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie, którzy osiedli na zachodzie, południu oraz wschodzie i dali początek oddzielnym krajom zachodniosłowiańskim: Polsce, Czechom i wschodniosłowiańskiej Rusi.. Dzisiaj symbolizują one braterstwo Słowian zachodnich i wschodnich, lecz również służyć miały pośrednio swoistej teorii o czeskiej praojczyźnie .Czech wyruszył na południe, zaś Rus na wschód i tam założyli swoje państwa, które od ich imion nazwano Czechami i Rusią.. W pobliżu wysokiej góry pozostał kochający słońce: a. Lech b. Czech c. Rus 7.Lech, Czech i Rus.. Na zajętych przez siebie terenach założyli własne państwa - od ich imion nazwano je Czechami i Rusią.. Czech wyruszył na południe, natomiast Rus na wschód.. Napięli łuki.. Jeśli chodzi o legęde np.Lech,Czech i Rus to: LEGENDA (podanie) to opowieść:-o dawnych dziejach (np.o założeniu Gniezna)-o historycznych postaciach (np. o królowej Jadwidze)Lech - legendarny protoplasta Polaków, jeden z trzech braci-założycieli państw słowiańskich.. Wyruszyli : a. po skarb c. aby podbijać sąsiadów c. aby znaleźć ziemie dla swych plemion 6.. Trudno im było się rozstać.. Gdy bracia byli dziećmi, przyśniły im się trzy konie.Trzej bracia - Lech, Czech i Rus - ruszyli w drogę na czele swoich plemion, by poszukać nowego miejsca, w którym mogliby się osiedlić.. Po wielu dniach rozbili obóz i zaczęli przygotowywać posiłek..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt