Skonfrontuj racje antygony i kreona za kim się opowiadasz uzasadnij swoje zdanie



Dlatego moim zdaniem Antygona miała rację, że sprzeciwiła się takiemu tyranowi, jakim był Kreon.. W poniższej pracy przedstawię swoje argumenty dotyczące sprawy.Antygona chciała przywrócić dobre imię rodowi, z którego pochodziła.. Racje Kreona * chciał ukarać przejaw zdrady ojczyzny, przestrzec przed podobnymi czynami w przyszłości, * chciał inaczej potraktować obrońcę - Eteoklesa i zdrajcę - Polinejkesa, * kierował się troską o dobro państwa .Konflikt sprzecznych racji Antygony i Kreona.. Spór ten później przerodzi się w prawdziwą walkę i zakończy się tragedią.. Nie chcąc by inni ludzie posądzili go o niekonsekwencję podjął decyzje o ukaraniu Antygony.. Jej wiara w rozum ludzki nie jest tak bezwzględna, zdaje sobie sprawę, ze bogowie są potężniejsi od ludzi, a ich prawa obowiązują od zawsze i człowiek winien ich przestrzegać, nawet jeśli narazi się ziemskim władcom.. Trudno mi w tej chwili jednoznacznie sprecyzować pogląd wobec tego problemu.. Kreon zakazał grzebania zwłok Polinejkesa - brata Antygony i Ismeny.. moim zdaniem jednak to Antygona miala wieksze racje gdyz starala sie o dobro jej brata i rodziny.. walczyla o prawa boskie, tradycji oraz godnosci ludzkiej.. Eteokles i Polinejkes polegli w bratobójczej walce o władzę, przy czym tego drugiego uznano za zdrajcę, bo z obcym wojskiem ośmielił się .Lud pochwalał to co zrobiła, lecz ze strachu przed Kreonem bali się do tego przyznać..

Oby dwoje też srogo zapłacili za swoje czyny.

Nie działała w imię egoistycznych powodów, motywacją jej działań był głos serca.. Dba o swój autorytet, jest niezłomny w swych decyzjach.. Tytułowa bohaterka kierowała się prawem boskim, a Kreon zasadą, że zdrajcę należy ukarać.. Antygona, wybrała zgodnie ze swoim sumieniem prawo boskie i poniosła za to śmierć.Decyzja Kreona jest sprzeczna z odwieczną tradycją i powoduje jego konflikt z Antygoną oraz jej stronnikami.. W utworze ukazany jest też konflikt praw boskich i ludzkich.. Jego syn Hajmon był narzeczonym dziewczyny i błagał ojca o litość.Antygona : *Za:kierowała się prawem boskim, spełniała obowiązek religijny, rodzina była dla niej najważniejszą wartością, konsekwentna w swoim działaniu, szanowała tradycję *Przeciw: namawiała innych do buntu przeciwko władzy, złamała zakaz króla, podważała decyzję władzy, jej zuchwałość poprowadziła do wielu tragedii Kreon: *Za: wykonywał obowiązki, przestrzegał .W "Antygonie" Sofoklesa naprzeciw siebie zostają postawione dwie niemalże równorzędne racje.Jedna z nich broni prawa ludzkiego, druga zaś za nadrzędne uważa prawo boskie.. cienie ja bardzo za to ze bronila swojego obowiazku mimo konsekwencji ktore ja za to czekaly.Uważam, że żadnej ze stron nie można przyznać racji.. Racje Antygony - prawa boskie, nakazy religijne mają wyższą wartość niż prawa wymyślone przez człowieka - prawa ludzkie nie są w stanie złamać praw boskich - Polinik jest przede wszystkim bratem Antygony - człowiek nie może przeciwstawić się bogom (groźba zemsty) - mieszkańcy miasta popierają Antygonę ..

I Antygona i Kreon mają "swoje racje".

Wolała umrzeć niż sprzeniewierzyć się zasadom wiary.. Polinejkes nie może być więc pochowany, bo wystąpił przeciw temu prawu, a obowiązyjace nakazy wykluczaja w tym wypadku wszelki normalnie mu przysługujące przywileje.po przedstawieniu argumentow mysle ze nie mozna postawic racji jednej stronie.. Kreon jest wszak władcą, więc niejako jego naczelnym obowiazkiem jest obrona prawa.. Jest władcą sprawiedliwym, nie robi wyjątku nawet dla swej krewnej.. Wypisz cechy tez Antygony i Kreona.. Zarówno Kreon, jak i Antygona zostali ukarani: Antygona śmiercią za nieposłuszeństwo, Kreon za pychę i nadmierne ambicje - śmiercią najbliższych.Kto miał racje: Kreon czy Antygona?. On także miał swoje racje.. Antygona - święte prawo pochówku ściągające gniew bogów, prastare, niepisane prawo, protest przeciwko osądzaniu zmarłych, .. „Antygona"; król Teb, był władcą tragicznym.. Obie postacie dramatu są tragiczne.. Kierował się tym skazując Antygonę na śmierć, oraz zaniechał jej ułaskawienia, ze względu na to, że obawiał się utraty autorytetu i nie chciał zmieniać ustanowionych przez siebie praw.Antygona jest pełna dumy rodowej.. Dziewczyna jest przekonana o swojej racji i wyższości nad Kreonem, którego uważa za głupca.W tej rywalizacji Kreon chciał pokazać mieszkańcom, że tylko patriotyczne postępowanie zasługuje na chwałę, a osoby, które za życiu zwrócą się przeciw ojczyźnie - skończą marnie..

Kreon reprezentuje racje rozumu, Antygona jest po stronie uczucia.RACJE KREONA.

Oboje chcieli dobrze i kierowali się swoimi uczuciami i rozumem.. Dumna, harda, bezwzględna i konsekwentna nienawidzi Kreona, ale jej postawa to nie tylko bunt przeciwko nowemu władcy, ale przede wszystkim przeciwko losowi.. Kreon za namową swojego syna i Chóru, chciał zmienić swoją decyzję i nie karać Antygony za pogrzebanie brata, lecz nie mógł tego zrobić, ponieważ bał się, że zostanie uznany za słabego i niekonsekwentnego władcę, przejmującym się kobietą.Zarówno Antygona jak i Kreon są bohaterami tragicznymi.. Kreon, który jest winien śmierci trzech osób- Antygony, jej narzeczonego, a własnego syna- Hajmona i swojej żyno- los skazuje na wyrzuty sumienia, które bedą go dręczyły do końca życia.. Kreon jako władca państwa stojący na straży ustanowionych przez siebie prac, kieruje się .W tamtych czasach nikt nie liczył się ze zdaniem kobiet.. Najważniejsze jest dla niego prawo państwowe.. W starożytnej Grecji istniały dwa prawa: boskie, ustanowione przez bogów i ludzkie, które .Witam, mam sytuację awaryjna i potrzebuje szybko 5 zł psc.. Chce pokazać, co czeka zdrajców ojczyzny.Kreon oburzony brakiem posłuszeństwa postanowił skazać winowajczynię na śmierć.. Uważam, że Kreon- jedna z głównych postaci sztuki Sofoklesa p.t..

Troszczy się o swoje państwo, chroniąc je przed zdrajcami.

Jako władca musiał dbać o porządek i szacunek wobec siebie.. Uważam, że rację w sporze miała Antygona.. Opowiedziała się po stronie tradycji, nie .W swojej pracy zastanowić mam się nad tym kto miał racje: Antygona czy Kreon.. Zdaje sobie sprawę, że jeżeli zwiąże się z Hajmanem, to klątwa obejmie również jej dzieci.Antygona kieruje się głównie uczuciem.. Obie postacie chciały dobrze, obydwie kierowały się systemami wartości, które ich zdaniem były dobre.. Pomożecie mi w trudnej sytuacji.. Aby uzasadnić swoje zdanie, muszę poprzeć je odpowiednimi argumentami i chociaż ogólnie przedstawić postać, by potem łatwiej było nam zrozumieć.1 Kreon jako władca Teb uważał, że dobro państwa jest o wiele ważniejsze niż dobro jednostki i własnej rodziny.. W poniższej pracy przedstawię swoje argumenty dotyczące sprawy.. Trudno mi w tej chwili jednoznacznie sprecyzować pogląd wobec tego problemu.. Porywcza i łatwo wybuchająca, zdecydowana i energiczna, doskonale wie jak przekonać lud, że ma słuszność co do pochówku swojego brata i co do przeciwstawienia się przeciwko rozkazowi króla.. Antygona po tym, jak pochowała jednego ze swoich braci, którego uznano za zdrajcę, zostaje skazana na śmierć, ponieważ zrobiła to wbrew woli władcy.Antygona za przeciwstawinie się rozkazowi króla zostaje skazana na śmierć.. Przedstawicielem pierwszej jest władca Teb, Kreon, obrońcą drugiej jest Antygona, córka Edypa, siostrzenica Kreona.Problem wynika z zakazu pochowania zwłok brata Antygony, Polinejkesa.Te cechy jej charakteru decydują o tym, że buntuje się przeciwko zakazowi Kreona, który uznaje za sprzeczny z własnym sumieniem i braterską miłością.. Zacznę od argumentów przemawiających za racją Antygony.Czczony był za życia, jak i po śmierci.. Ani przez chwilę się nie wahała, podejmując decyzję o pochówku Polinika.. Ważne jest zdanie, które wypowiedziała Antygona ,,Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić", co znaczy, że nie ważne jak wielka jest wina Polinejkesa, ale to, że był kimś bliskim dla Antygony.Uzasadnij swoje zdanie i napisz je w formie rozprawki.. Antygona karą śmierci za nieposłuszeństwo, a Kreon śmiercią żony Eurydyki i syna Hajmona za pychę i swoją dumę.Antygona - zrodzona z kazirodczego związku, świadoma jest ciążącej nad rodem klątwy.. Jeśli ktoś jest na tyle miły aby dac mi kod bardzo proszę.. Pragnie wzmocnić władzę królewską.. Nie pobłaża swojej siostrze Ismenie, która boi się złamać zakazu, otwarcie ją krytykuje, mówiąc, że takie postępowanie jest znieważaniem czci bogów.Na samym początku „Antygony" dowiadujemy się o narastającym konflikcie, trwającym pomiędzy Antygoną a Kreonem.. Kategoria estetyczna łącząca się z tragedią Pojmał Antygonę Imię głównej bohaterkiAntygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca.. 2020-10-19 00:54:56 Przeczytaj zamieszczony poniżej tekst .Kiedy Kreon zrozumiał swój błąd było zbyt późno, swym uporem przyczynił się do śmierci bliskich..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt