Inteligencja i chłopi w weselu rozprawka



Mają zapał do walki, interesuje ich polityka.Taki pogląd miała większość inteligencji, która uważała, że za dużo wiedzący chłopi mogą być groźni.. Człowiek xx wieku , postawa wobec życia , przemijania , stosunek człowieka do świata , do rzeczywistości Wiek XX przyniósł ogromny postęp literatury polskiej i obecnej.. Inteligencja nie potrafi sprostać zadaniom i wymaganiom, jakich oczekuje od nich społeczeństwo w chwili możliwości powstania narodowego.. Posted on 3 kwietnia 2014 by admin „Wesele" St. Wyspianskiego od poczatku swojego scenicznego debiutu i wydania budzilo w widzach i czytelnikach roznorakie uczucia - od zachwytu po oburzenie.. W Salonie warszawskim pokazane zostały dwie różne postawy, które reprezentują przeciwne sobie „obozy": towarzystwo stolikowe i towarzystwo przy drzwiach.Ci pierwsi to elity: urzędnicy carscy, arystokracja, literaci, damy.. Inteligencja obawia się powrotu rzezi, o czym napomina Gospodarz, który zdążył przez kilka lat poznać wieś i jej mieszkańców.Wesele określane jest dramatem narodowym - nie bez przyczyny.. By pokazać i ocenić Polaków, Wyspiański przedstawiaich w czasie biesiady weselnej.. W tym stuleciu narodziły się nowe kierunki sztuki i nowe sposoby myślenia.Adam Mickiewicz Dziady, cz.III.. W Weselu Wyspiański zawał pesymistyczną ocenę najważniejszych warstw społecznych: inteligencji i chłopów..

Natomiast chłopi dbają wyłącznie o swój interes.

Mówią o sprzedawaniu chłopom towarów.. Popadają w modę chłopomanii.. Chłopi.. Myślę, ze przytoczone wyżej przez mnie przykłady są dowodem na to, ze w literaturze polskiej często pojawia się wizerunek inteligencji.. Chłopi- przez dawne wydarzenia historyczne i przekonanie o własnej sile i godności, natomiast inteligencja przez panującą w epoce chłopomanię.Żyd mówi, że inteligencja i chłopi są rozdzieleni, jeden to Sas, drugi las.. Przykładem tego jest Czepiec, który próbuje nawiązać z Dziennikarzem rozmowę o polityce i .Obraz inteligencji: Zachwycają się wsią, przyrodą, wiejską ciszą, strojami, obyczajami, ale są to tylko zachwyty pozorne.. Oto bronowicka chata staje sie miniatura Polski .Polska inteligencja, według Mrożka nie jest klasą twórczą, jest ciągle zniewolona w marazmie, oddaje władzę chamom, którzy mają '' silny cios'' .. Z kolei Radczyni pyta Kliminę, czy już obsiała pola, gdy tymczasem za oknem listopad.. Dziennikarz postrzega ją jako arkadyjską, pełną spokoju krainę, w której nie ma żadnych .Obraz i ocena Chłopstwa i Inteligencji w Weselu, w kontekście upadku mitów .Inteligencja nie była zdolna przewodniczyć ludowi.. Oto bronowicka chata staje sie miniatura Polski .Widać to tym lepiej im dłużej trwa wesele.Obraz chłopów w oczach inteligencji w Weselu Stanisława Wyspiańskiego (akt 1 scena 30) oraz w odniesieniu do całości..

Co więcej, chłopi mają ambicję i ciekawość świata.

Jest to grupa wewnętrznie zróżnicowana, o ukształtowanej świadomości narodowej, lecz potrzebują odpowiedniego przewodnictwa, które utwierdziłoby ich w tej świadomości.Jak przeszłość kształtuje relacje między inteligencją a chłopami w Weselu Stanisława Wyspiańskiego.. Inteligencja patrzy zatem na wieś w sposób wyidealizowany i odrealniony.Charakterystyka inteligencji w „Weselu" Tym, co od pierwszego dialogu charakteryzuje inteligencję w utworze jest poczucie wyższości nad chłopami.. Człowiek XX wieku 16.. Żyd wskazuje na bójkę, Czepiec uderzył Maćka.. Zbliżenie inteligencji do chłopów jest powierzchowne.. Lekceważą chłopów, gardzą nimi, są przekonani o swojej wyższości.. Wielu z nich nie ukrywa, że nie bawią się najlepiej na weselu i są w Bronowicach jedynie z obowiązku.W następującej później rozmowie Radczyni z Kliminą, w której od razu stwierdzamy brak nawet podstawowej wiedzy wśród inteligencji na temat obowiązków i zwyczajów panujących na wsi.. Jego zdaniem konieczne do tego jest także przymierze szlachty z chłopami, którzy stanowią wielką siłę, jednak trzeba nią mądrze zarządzać.W słowach tych zawarł krytykę polskiej inteligencji, oderwanej od rzeczywistości.. Kobieta nawiązuje, co prawda, rozmowę, lecz ewidentnie nie ma ochoty zagłębiać się w konwersacje z chłopką.Z „Wesela" wyłania się obraz chłopów „skłonnych do bitki i wypitki".Są oni zapalczywi, uparci i kierują się własnym rozumem, choć jednocześnie wykazują się dobrymi chęciami..

Szybko i dobitnie upomina go zatem Panna Młoda: „trza być w butach na weselu!".

Chłopi natomiast dostrzegają niemoc i ignorancję „gości z miasta", zarzucając im chwilowe zauroczenie życiem na wsi.. Fascynuje ich prostota ludu, krzepa, zdrowie, radość życia, tradycje, ale w rzeczywistości panowie z miasta niewiele wiedza o chłopach i ich życiu, nie znają sie na pracach polowych.Młodopolski dramatopisarz Stanisław Wyspiański w „Weselu" pokazał, jak bardzo ograniczone są obie grupy społeczne w swych ocenach.. Ksiądz nie płaci, tylko bierze.. Wesele odbywa się w wiejskiej chacie Gospodarza - przedstawiciela inteligencji, który przenosi się z miasta na wieś.Inteligencja nie potrafi sprostać pokładanym w niej nadziejom, nie docenia potencjału prostych ludzi żyjących na wsi.. Słychać to w słowach Czepca, który jest największym krytykiem mieszczan w Weselu:Obraz inteligencji i chłopów w „Weselu" .. Wyspiański trafnie wskazuje, iż w przeciwieństwie do rozrzutnej inteligencji, chłopi zawsze myślą o zabezpieczeniu bytu materialnego.. W tej sytuacji niemożliwe będzie podjęcie wspólnej walki ku chylącemu się państwu.Chłopi z Wesela twardo stąpają po ziemi, realnie spoglądają na siebie, swoje możliwości i szanse na odzyskanie niepodległości, podczas gdy inteligencja czeka na cud, oni czekają na przywódcę, który poprowadzi ich w walce o wolność Polski.Inteligencja i chłopi w weselu +1 głos..

Na weselu następuje konfrontacja środowiska chłopskiego z inteligenckim, uwidacznia się ich wzajemne niezrozumienie.

Zrealizuj temat na podstawie sceny 30 aktu I i całego utworu.. W chacie bronowickiej zgromadził poeta przedstawicieli wszystkich ważniejszych ówczesnych grup społecznych, a więc inteligencji i chłopów, Kościoła i środowisk .Inteligencja i chłopi w „Weselu".. 3,579 wizyt.. W utworze znajdziemy wiele odniesień związanych z polskością.. Radczyni w rozmowie z chłopką Kliminą szczerze wyznaje: Wyście sobie, a my sobie, Każden sobie rzepkę skrobie , a Żyd mówi Panu Młodemu: … my jesteśmy tacy .Stosunek inteligencji do chłopów w "Weselu" Materiały.. Jeśli chłopi byli gotowi do podjęcia walk, ale brakowało im przywódców, tak inteligenci nie są przygotowani na przyjęcie roli przywódczej, która była dla nich przewidziana.Chłopi są krytycznie nastawieni do inteligencji, ale wiedzą, że bez porozumienia obu stanów nie uda się wywalczyć niepodległości.. Patrzę się na chłopów dziś.. Obie grupy zostały surowo ocenione, a Wyspiański ukazał ich największe wady: prymitywizm niektórych reakcji chłopów, schematyczność myślenia inteligencji i brak odpowiedzialności .Chłopi i inteligencja w "Weselu" W dramacie Stanisława Wyspiańskiego pt. "Wesele" zostały przedstawione stosunki społeczne panujące na ziemiach polskich pod zaborami.. Ksiądz krytykuje żyda za lanie wódki w głowy chłopów i oskarża go o bogaceniu się na chłopach.Wyspiański dokonuje w Weselu pesymistycznej oceny polskiego społeczeństwa, które nie jest w stanie się zjednoczyć, by walczyć o wolność ojczyzny, a uroczystości weselne stały się znakomitą okazją do przyjrzenia się relacjom dwóch grup społecznych: inteligencji i chłopom.. Ci ludzie rozmawiają o sprawach mało istotnych, nie interesuje ich sytuacja polityczna Polski, unikają mówienia o .Chłopi i inteligencja w ,,Weselu,, Stanisława Wyspiańskiego.. Posted on 3 kwietnia 2014 by admin „Wesele" St. Wyspianskiego od poczatku swojego scenicznego debiutu i wydania budzilo w widzach i czytelnikach roznorakie uczucia - od zachwytu po oburzenie.. Odczytaj społeczną wymowę dzieła.. Wykorzystując poniższe fragmenty (akt1,scena7)rozmowa radczyni z Kliminą ,i(akt1 scena12,)rozmowa pana młodego z panną młodą,oraz opierając się na znajomości całego utworu ,odczytaj społeczną wymowę sztuki Stanisława Wyspiańskiego..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt