Kto jest bohaterem lirycznym w trenie 9



Podmiot liryczny może występować w liczbie pojedynczej, jako ja lub w liczbie mnogiej, jako podmiot zbiorowy.. Treny są dziełem tak osobistym, że poszczególne etapy rozmyślań i przeżywania podmiotu odpowiadają w dużej mierze myśleniu i odczuwaniu poety.bohaterką jest jego zmarła córka : Urszulka .. Kryzys i zwątpienie godzą w najważniejsze dogmaty, nawet w samą obecność Boga w świecie.. Przedstawione w utworze jego przeżycia i refleksje nie wykraczają poza problematykę czysto ludzką.. W liryce inwokacyjnej bohater liryczny występuje jako "ty".. Podkreśla przede wszystkim jej bardzo młody wiek.. W porównaniu z antyczną tradycją tworzenia trenów, następuje tu odwrócenie ról: bohaterką poezji nie jest Urszula, na pierwszy plan wysuwa się bowiem ból ojca po starcie dziecka.W „Trenie jedenastym" zaś można znaleźć środek określany jako palindola, czyli odwołanie wypowiedzianych w szale bólu lub uniesieniu „gwałtownym uczuciem" słów „do pewnego .Liryka (gr.. d) Królestwo Polskie zajmowało tereny dawnego Księstwa Warszawskiego, pomniejszonego o Wielkopolskę i okręg krakowski.Podmiot liryczny osoba mówiąca w utworach lirycznych.. To jego perspektywa patrzenia na świat zostaje przekazana w wierszu (subiektywizm).. a w VII : Kochanowski pisze jak bardzo się zmienił jego dom po śmierci ukochanej córki.. Podmiot liryczny z dystansu, pełen rozpaczy patrzy na swoje życie i stwierdza iż je przegrał, gdyż zmarnował je na szukanie .Podmiot to ojciec, cierpiący po stracie swojej ukochanej córki, w której pokładał wielkie nadzieje na przyszłość, bowiem wykazywała ona zdolności poetyckie..

Do jakiej filozofii odwołuje się poeta w tym trenie?

O bohaterze lirycznym mówi się zwykle w trzeciej osobie (on), w liryce zwrotu do adresata jest to ty, do którego podmiot kieruje swój monologWystępuje tu alegoria (jak w bajce): opowieść o smoku, który zakrada się do gniazda i wykrada z niego słowicze dzieci, pozostawiając w rozpaczy matkę, nasuwa przypuszczenie, że „wdzięczna dziewka" opłakiwana przez podmiot liryczny jest dzieckiem (pewności nabieramy w Trenie II, gdzie podane jest imię zmarłej oraz jej wiek).Bohater liryczny - fikcyjna postać w utworze lirycznym, różna od osoby podmiotu lirycznego (z wyjątkiem liryki maski i roli, w której następuje utożsamienie podmiotu i bohatera, jak np. w wierszu Urszula Kochanowska Leśmiana).Podmiotem lirycznym jest sam Jan Kochanowski, choć w tekście są zdania, które wypowiada jego matka.. W trenie IX podmiotem jest autor, Jan KochanowskiJest martwą i bezduszną literą Podmiot liryczny w wyznaniu : „Nieszczęśliwy ja człowiek" wyraża swoją rozpacz płynącą ze świadomości, iż przez całe swoje życie wierzył w coś, co jest martwe..

"pełno nas jakoby ...Podmiotem lirycznym w trenie V jest nieszczęśliwy ojciec, Jan Kochanowski.

Poeta zmęczony żalem, który męczył go do samego rana, zasypia i śni mu się Matka, która trzyma na rękach Urszulkę.Kreacja podmiotu lirycznego.. Porównał ją do wschodzącej oliwki, nawiązując w ten sposób do motywów antycznych-poezji starożytnej Grecji lub Rzymu oraz do biblii.Poeta jako pierwszy w literaturze polskiej głównym bohaterem cyklu uczynił dziecko - córeczkę Urszulkę.. 1-4 wersu obraz pustego domu; smutek w nim panujący sprawia, że wydaje się wymarły.. c) w Galicji najważniejszym miastem - głównym ośrodkiem politycznym i kulturalnym - był Lwów.. Opisuje swoją tragedię, ból i rozpacz po utracie ukochanej osoby.. Prosi córkę: "Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest, lituj mej żałości", A nie możesz-li w onej dawnej swej całości, Pociesz mię, jako możesz, a staw się przede mnąIstotą organizującą wypowiedź w liryce jest podmiot liryczny, usytuowany we wnętrzu świata opisywanych treści.. Podmiot liryczny mówi przeważnie o swoich osobistych wrażeniach, przeżyciach, uczuciach, doznaniach, choć może być również rodzajem komentatora zdarzeń, w sposób zbliżony do narratora występującego w powieściach.W Trenie IV podmiot liryczny występuje przede wszystkim w roli cierpiącego ojca.. Wiersz jest stychiczny, sylabiczny, trzynastozgłoskowy ze średniówką po siódmej sylabie..

w V trenie : Kochanowski porównuje swoją córkę do młodziutkiej oliwki niechcący podciętej przez nieostrożnego ogrodnika (metafora Boga) .

(wersy 17-20) e) Powszechnie uważa się, że treny są rozrachunkiem z filozofią życiową Jana Kochanowskiego.. Ten ostatni widoczny jest np. w Bogurodzicy: Zyszczy nam, spuści nam, itd.Podmiot liryczny to osoba mówiąca w utworach lirycznych, czyli między innymi w wierszu.. W całym utworze wyraźnie narasta ładunek emocjonalny, aż do kulminacji w wersach 11-16.W Trenie XIX pokazano sytuacje,gdy Jan Kochanowski miał sen,w którym ukazała mu się Urszula z babcią,czyli matką Jana.Matka Kochanowskiego mówi mu,że Ula zaznała szczęścia w niebie i swoją przedwczesną śmiercią uniknęła smutku,łez i bólu co spotkało by ją w życiu doczesnym.Podmiot liryczny przeżywa głęboki rozłam wewnętrzny dotyczący religii.. λυρικóς lyrikós „odnoszący się do liry") - jeden z trzech rodzajów literackich, obok dramatu i epiki.. g) Kto jest bohaterem lirycznym tego trenu?Kreacja podmiotu w Trenie IX zostaje sprowadzona przede wszystkim do funkcji filozofa-poety, który skupia się głównie na przedstawieniu swojemu słuchaczowi pewnego stanowiska w kwestii cnoty stoickiej.. Na końcu podmiot liryczny wyraża nawet żal, że tyle lat poświęcił na doskonalenie w sobie postawy stoika.Właściwym bohaterem Trenów jest jednak sam czarnoleski poeta, zmagający się z bólem po stracie córki oraz dręczącymi go wątpliwościami..

Aby określić sytuację liryczną, badamy:postać literacka przedstawiona w utworze lirycznym, zawierającym elementy fabularne (dumka, ballada), będąca przedmiotem wypowiedzi - "on".

f) Zacytuj fragment utworu, który bezpośrednio odnosi się do tej filozofii.. Pytania piętrzą się, a Urszulka znajduje się w niewiadomych przestrzeniach, ojciec nie wie czy cierpi, czy może już nawet nie odczuwa.W Trenie X poeta zastanawia się gdzie może być jego Urszulka, rozważa różne miejsca: niebo, czyściec, Wyspy Szczęśliwe.. Obejmuje utwory, których głównym przedmiotem przedstawienia są przeżycia wewnętrzne, przekazywane za pośrednictwem wypowiedzi monologicznej (rzadziej dialogu), odznaczającej się subiektywizmem, podporządkowanej funkcji ekspresywnej oraz funkcji .Tak ostro skrytykowane w tymże tekście: filozofia stoicka i wiara w dobroć i sprawiedliwość Boga, w dalszych tekstach będą pomagały poecie w otrząśnięciu się po wielkiej tragedii.. To, jak się wypowiada, w jakich okolicznościach - determinuje sytuację liryczną.. Analiza trenu IX J.Kochanowskiego-występujący w trenie motyw snu i zaświatów -podmiot liryczny wyrażony w 1 os. l.poj o czym świadczą zaimki osobowe -typ liryki bezpośredni -apostrofa matki do podmiotu lirycznego ukazuje ,iż podmiot liryczny to Kochanowski.Świadczy o tym cytat.Źródłem upokorzenia dla podmiotu lirycznego jest fakt, iż jest jednym z wielu-celem humanisty było osiągnięcie stopnia indywidualności, nieprzeciętność, bycie ponad innych Jest, zatem ironicznym odbiciem pragnienia twórców, by być kimś wyjątkowym.. Brak jest aluzji filozoficznych czy literackich.. W utworze mówi o okolicznościach śmierci córki.. W Trenach podmiot liryczny wyraża ogrom bólu i żalu spowodowanego śmiercią córki.. Zbliża się przez to do samego Jana Kochanowskiego i niemal możemy go z nim utożsamiać.. Postać ta zasadniczo różni się od podmiotu lirycznego - "ja"..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt