Jakie są typowe cechy stylu romańskiego i gotyckiego w architekturze(w prezbiterium) i bazyliki romańsko-gotyckiej z 2 ćwierci XIII w.Cel: będę wiedział (a) jakie są typowe cechy stylu romańskiego i gotyckiego w architekturze.. Korpus świątyni jest wydłużony, wewnątrz zastosowano .Podasz czas trwania stylu romańskiego i gotyckiego (w wiekach) w Europie i Polsce; Poznasz i omówisz cechy charakterystyczne dla architektury romańskiej ( grube mury, małe okna, absydy, łuki romańskie) Poznasz i omówisz cechy charakterystyczne dla architektury gotyckiej (rozeta, wysokie wieże, łuki oporowe, witraże)Architektura neogotycka i eklektyczna - koniec XVIII wieku Anglia - powrót do sztuki gotyckiej, wpłynął na to romantyzm, który w gotyku upatrywał tajemnicę, intrygujące piękno; kościół w Lutowiskach, - eklektyzm - narodził się w 2 połowie XIX wieku; łączył w sobie różne style: romański, gotycki, renesansowy, barokowy.W naszym kraju znajduje się wiele budowli, zbudowanych w stylu gotyckim.Charakterystyka ogólna.. Punktem centralnym miasta był więc rynek, a ulice przecinały się pod kątem 90 stopni.. Półokrągłe łuki, masywność i geometryczność, budownictwo głównie sakralne.. Styl gotycki- Powstał ok. 1140 we Francji i charakteryzował się strzelistością budowli, wysokimi, smukłymi .Czym charakteryzuje się styl gotycki?. Cechy o charakterze rgionalnym mają charakter czysto romański, a więc jednoznacznie definiują budowlę stylistycznie, tyle tylko, że ich zasięg jest ograniczony.W stylu romańskim została wybudowana katedra p.w..

Architektura średniowieczna - cechy stylu romańskiego i gotyckiego.

Odnaleźć możemy je w ołtarzach i kamiennych nagrobkach władców.. Cechy charakterystyczne: Obronny charakter, grube mury, małe okna, biforia i triforia.. Cykl postów miał być stricte architektoniczny, lecz nie sposób oddzielić architektury od tego, co działo się w owych czasach .Informacje ogólne Barok w architekturze, rzeźbie i malarstwie został zapoczątkowany we Włoszech w 2. połowie XVI w., trwał do połowy XVIII w.. • Realizm barokowy: łączony z kulturą mieszczańską Holandii.Architektura gotycka, styl gotycki - cechy charakterystyczne.. Początkowo postacie były sztywne i wydłużone, częściowo jeszcze pod wpływem tradycji romańskiej, w końcu XII i początku XIII w. zyskały na .Sztuka romańska rozwinęła się w X-XIII wieku, w Polsce w wieku XIV.. Za wzorcowy przykład budynku gotyckiego uważa się gotycką katedrę, choć w rzeczywistości był to również okres rozwoju architektury świeckiej (mieszczańskiej i rezydencjonalnej).W rzeźbie gotyckiej pojawiły się dwa style : styl piękny (np. Madonna z Krużlowej) i styl łamany oraz specyficzna forma figurowa tzw. pieta, przedstawiająca zdjęte ciało z krzyża Jezusa Chrystusa w objęciach Matki Bożej.. ----- Styl romański Styl gotycki sylwetka budowli niski budynek o grubych murach, budowle masywne wysokie strzeliste budowleCel: będę wiedział (a) jakie są typowe cechy stylu romańskiego i gotyckiego w architekturze..

Styl gotycki ukształtował się po stylu romańskim.

Przyznam się Wam szczerze, że przez wiele lat nie interesował mnie styl romański.. 1) Strzeliste, wysokie budowle, 2) Wielkie okna oraz szyby z pięknymi witrażami, 3) Czerwona cegła była używana jako budulec (mogła być też innego koloru np. białego) 4) Tym stylem budowano głównie: - Zamki, - Kościoły, - Ratusze.. Sztuka gotycka to przede wszystkim architektura gotycka.. Ramy czasowe: ok X i XI wiek , chociaż niektórzy liczą romanizm już od VI wieku.. Z łatwością jednak możemy odnaleźć w ich murach najważniejsze cechy stylu romańskiego.1.. Architektura średniowieczna - cechy stylu romańskiego i gotyckiego.. Są to pojedyncze figury, a także wielkie ołtarze wypełnione tłumami postaci np. ołtarz Wita Stwosza (ok. 1447-1533) w Kościele Mariackim w Krakowie.. Chrystusa, Błogosławionej Marii Panny i Świętego Kutberta w Durham (1093-1133).. Plan kościoła różni się od budowli romańskich w innych krajach - posiada zamknięte prostokątnie (niezachowane) prezbiterium prezbiterium.. Pojęcie to podkreślało analogię pomiędzy etapem formowania się języków romańskich, powstałych przez przemieszanie się .Na bazie wzorów rzymskich, karolińskich, bizantyjskich, a nawet islamskich wyrósł w architekturze średniowiecznej styl zwany romańskim..

Gdańsk- Oliwa - fragmenty cysterskiego kościoła romańskiego z 1 ćwierci XIII w.

Wielkie okna zdobione najpiękniejszymi witrażami jakie można było wykonać .Architektura gotycka, styl gotycki - cechy charakterystyczne.. W budowlach obronnych nadal dominował raczej styl romański.. 2011-02-22 17:36:54 Jakie są cechy architektury ?. Za wzorcowy przykład budynku gotyckiego uważa się gotycką katedrę , choć w rzeczywistości był to również okres rozwoju architektury świeckiej .Styl gotycki.. Sklepienie kolebkowe i krzyżowe, inspiracja architekturą RzymuArchitektura gotycka (gotyk) - styl w architekturze europejskiej okresu późnego średniowiecza, od około połowy XIII do początku XVI wieku.. Ze średniowieczem, rycerzami, czymś ciemnym, mrocznym, tajemniczym, nieco groźnym.. Z czym kojarzy się nam gotyk?. Architektura i sztuka baroku.Gdańsk - romańskie piwnice z XIII w. pod dawnym klasztorem Dominikanów (odkrycie z 2006 r.) Gdańsk - fundamenty XIII-wiecznego kościoła św. Mikołaja pod Halą Targową.. Styl romański.. OK, do rzeczy.. Styl w sztuce to zespół cech który pozwala (potocznie mówiąc) "dopasować", czy też zakwalifikować daną sztukę do danej określonej epoki, zarówno w malarstwie jak i w rzeźbie, architekturze, literaturze, muzyce, a nawet modzie.. ----- Styl romański Styl gotycki sylwetka budowli niski budynek o grubych murach, budowle masywne wysokie strzeliste budowle Geneza nazwy Pierwszy raz terminu sztuka romańska użył w 1818 normandzki archeolog, Charles Duherissiere w odniesieniu do architektury..

Gotyk jest to styl w architekturze i sztuce dojrzałego i późnego średniowiecza.

W Polsce nurt ten reprezentują katedry w Gnieźnie, Krakowie i innych najstarszych miastach polski, a także klasztor w Tyńcu.. Budowano wówczas wielkie katedry i strzeliste kościoły gotyckie.Styl Gotycki Styl gotycki narodził się we Francji, jego nazwa pochodzi od germańskiego plemienia Gotów, którzy żyli w średniowieczu.. 5) Funkcją stylu gotyckiego była funkcja " Bliżej Boga ", oznaczało to, że im kościół był wyższy tym ludzie byli bliżej Boga.Termin architektura gotycka odnosi się do stylu w architekturze europejskiej okresu późnego średniowiecza, od około połowy XII do początku XVI wieku.. Za wzorcowy przykład budynku gotyckiego na ogół uważa się gotycką katedrę, choć w rzeczywistości był to również okres rozwoju architektury świeckiej (mieszczańskiej i rezydencjonalnej).).. Klasycyzm w Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, rozwijał się obok .Architektura socrealistyczna w Polsce to .Ostatnim razem, przy omawianiu stylu romańskiego, dość emocjonalnie podeszłam do całej sprawy :D Dzisiaj będzie bardziej treściwie.Może za bardzo?. Bardzo słusznie, gdyż taki właśnie był: to styl średniowieczny, obejmujący wiele dziedzin kultury i sztuki, w tym malarstwo, rzeźbę oraz architekturę.ARCHITEKTURA ROMAŃSKA.. Gotyk charakteryzował się strzelistymi i wysokimi wieżami, ponieważ w tamtym okresie panowało przekonanie, że im wyższa budowla tym bliżej człowiek znajduje się Boga.. Warto zaznaczyć, że nie we wszystkich krajach rozwijał się w tym samym czasie.Przedstaw cechy stylu gotyckiego i romańskiego j.polski 2011-03-22 15:25:00 Historia - Cechy charakterystyczne stylu romańskiego 2010-02-03 20:47:45 Załóż nowy klubCechy architektury gotyckiej Termin architektura gotycka odnosi się do stylu w architekturze europejskiej okresu późnego średniowiecza, od około połowy XII do początku XVI wieku.. Dajcie mi koniecznie znać czy nie za bardzo odleciałam.. Styl rzeźby gotyckiej ewoluował.. Wręcz mi się nie podobał: ciężkie mury, małe okna, wszystko takie toporne, ciemne i bez gracji.. Nie chcę Was przecież zanudzić!. Choć termin „sztuka romańska" wprowadzono w XIX wieku, to sam styl pojawiła się w XI wieku i trwał do połowy XIII.. Najstarsze polskie świątynie cechuje skromność, prostota i stosunkowo niewielkie rozmiary.. Architektura gotycka w zamierzeniu jej .Do stylu romańskiego należą przede wszystkim francuskie kościoły w Tours, Piotiers, Tuluzie.. Na ziemiach polskich gotyk przenikał znacznie więcej dziedzin twórczości artystycznej niż romanizm.GŁÓWNE CECHY: Styl romański ma cechy formalne o charaketrze ponadregionalnym, oraz takie, które zmieniają się w zalezności od regionu i tradycji miejscowej.. Styl gotycki - sztuka gotycka.. Ale z biegiem lat, coraz bardziej zaczynałam doceniać to budownictwo i teraz jest to jeden z moich ulubionych stylów.Cechy gotyckiej architektury: strzelistość, smukłość, delikatne zdobienia znalazły swój wyraz także w malarstwie, rzeźbie, obiektach rzemiosła artystycznego..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt